کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یک روش دندانپزشکى زیبایی است که در آن لایه نازکى از مواد همرنگ دندان ( کامپوزیت دندان ) روى سطح خارجى دندان قرار داده مى شود تا مشکلات ظاهرى دندان و عیوب دندان را اصلاح نماید.

به سیستم لمینت کامپوزیتی ، ونیر کامپوزیت هم می گویند.

در این روش پوسته ها بصورت لایه لایه توسط دندانپزشک و با ماده خمیری کامپوزیت بطور مستقیم روی دندان های بیمار ساخته و چسبانده می شود.

 

Venier Composite

 

 

امروزه با معرفی کامپوزیت های نانو و با توجه به پیشرفت های زیادی که در خصوصیات این کامپوزیت حاصل شده ونیرهایی که با آنها ساخته می شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده اند ، از ویژگی های دیگر این سیستم حداقل دستکاری و تراش دندان است.

درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه قابل انجام است و از مزایای ونیر کامپوزیت آن است که درصورت شکست و یا ترک قابلیت تعمیر دارد ولی لمینت های سرامیکی قابل تعمیر نیستند و می بایست تعویض شوند.

 

روش انجام کامپوزیت ونیر:

این درمان به طور کامل در مطب انجام مى شود و نیاز به قالب گیرى و لابراتوار ندارد.

در واقع کامپوزیت دندان یک ماده خمیرى شکل است که توسط دندانپزشک روى سطح بیرونى دندان قرار گرفته و فرم داده مى شود و سپس توسط تابش نور در طول موج خاصى سخت و به دندان چسبانده مى شود تا مشکلات ظاهرى دندان اصلاح گردد.

کامپوزیت ونیرلایه کامپوزیتی که روى دندان قرار مى گیرد ، بسیار نازک و ظریف است و لذا لازم نیست براى جبران ضخامت آن ، سطح بیرونى دندان تراشیده شود.

این روش بسیار محافظه کارانه و با حداقل تراش ممکن و یا بدون تراش دندان انجام مى گردد. در ضمن این درمان در طى یک جلسه قابل انجام است.

از آنجا که لایه کامپوزیت ونیر توسط چسب هاى مخصوص کاملا به سطح دندان باند مى شود لذا استحکام زیادى پیدا مى کند و براحتى نمى شکند. البته بایست بعد از درمان مراقب جویدن اجسام خیلى سخت بود.

امروزه زیباسازى دندان ها بسیار مورد توجه و علاقه قرار گرفته زیرا زیبایى دندان نقش مهمى در بهبود ظاهر و بالابردن حس اعتماد بنفس افراد دارد و یکى از روش هاى درمانى دندانپزشکى به منظور زیباسازى دندان ها و اصلاح طرح لبخند ، روش کامپوزیت ونیر است.

همانطور که گفته شد در این روش پس از تمیز کردن و آماده سازى سطح دندان ، ماده خمیرى کامپوزیت دندان روى سطح بیرونى دندان فرم داده مى شود و توسط نور مخصوصى سخت و به دندان چسبانده مى شود. این لایه به طور دایمى به سطح دندان چسبانده مى شود و لذا این روش یک درمان دایمى محسوب مى شود.

Venier Composite

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان:

در پاسخ به این سوال بایست گفت که هر کدام از این درمان ها ویژگى و مزایاى خاص خودش را دارد و بسته به شرایط و مشکلات دندان ها و توقع و نیاز بیمار از درمان زیبایى انتخاب صورت مى گیرد.

ونیر کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان براى مثال مهم ترین ویژگى لمینت دندان استحکام بسیار زیاد آن است و لذا در مواردى که دندان ها تحت استرس بالایى هستند و یا مشکلات ظاهرى شدید مثل تغییر رنگ زیاد و یا شکستگى و پرشدگى متعدد دارند و نیازمند آن هستند که تقویت شوند ، از روش لمینت دندان استفاده مى شود و اما مهم ترین ویژگى کامپوزیت ونیر محافظه کارانه بودن و انجام درمان با حداقل تراش ممکن است ، لذا در مواردى که دندان ها نسبتأ سالم بوده و شکستگى و پوسیدگى کمى دارند و بیشتر هدف درمان ، زیبایى و اصلاح رنگ و فرم دندان ها با حداقل دستکارى است و یا سن بیمار کم است مورد استفاده قرار مى گیرد.

 

Venier Composite
در مجموع مى توان گفت که تفاوت ها و ویژگی هاى هر روش به طور خلاصه به صورت زیر است:

 

  • درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه انجام مى شود ولى درمان لمینت سرامیکى در سه جلسه قابل انجام است.
  • درمان کامپوزیت ونیر محافظه کارانه تر بوده و با حداقل تراش و یا بدون تراش دندان است ولى در روش لمینت دندان لازم است سطح خارجى دندان ها مقدارى تراش داده شوند.
  • درمان کامپوزیت ونیر به فشار و اجسام سخت حساس تر بوده و احتمال شکست و لب پریدگى دارد ، در صورتی که لمینت دندان مقاوم تر است.
  • هزینه درمان کامپوزیت ونیر کمتر از لمینت سرامیکى است.
  • رنگ پذیرى لمینت دندان کمتر از کامپوزیت ونیر است.
  • جدا شدن و یا پوسیده شدن کامپوزیت ونیربا توجه به موارد ذکر شده در بالا ، روش کامپوزیت ونیر در مواردى که وضعیت دندان ها سالم تر است و سن بیمار کم است توصیه مى شود.

روش لمینت دندان در مواردى که مشکلات دندانى زیاد است و دندان ها داراى پرکردگی هاى وسیع و پوسیدگی هاى عمیق است و نسج دندان ضعیف است ، توصیه مى شود.

 

Venier Composite

احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن کامپوزیت ونیر چقدر است؟

وقتی کامپوزیت ونیر توسط دندانپزشک مجرب به درستی و دقت طراحی شده باشد و با دقت کافی روی دندان قرار بگیرد هرگز از دندان جدا نمی شود.

ولی این امکان وجود دارد که در اثر جویدن جسم سخت و خشک و یا وارد آمدن ضربه شدید به دندان ونیر کامپوزیت دندان دچار شکستگی یا لب پریدگی شود که البته طراحی و نصب دقیق ، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را کاهش می دهد و البته اگر چنین اتفاقى براى دندان پیش آید امکان تعمیر کامپوزیت دندان به راحتى وجود دارد و لزومى به تعویض کامپوزیت دندان نیست.

نکته ی دیگر آنکه ، دندان ترمیم شده با ونیر کامپوزیت به همان اندازه ممکن است دچار پوسیدگی شود که دندان طبیعی دچار می شود.

پس اهمیت دادن به بهداشت دهان و دهان از دیگر عوامل افزایش طول عمر ونیر کامپوزیت دندان می باشد.

 

Venier Composite

سن مناسب برای کامپوزیت ونیر چه موقع است؟

کامپوزیت ونیر دندان زمانی استفاده می شود که دندان ها بد رنگ ، بد شکل و یا از هم فاصله داشته باشند.

هر چند برای این روش درمانی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و بیماران در هر سنی که باشند می توانند از آن استفاده کنند ، اما این درمان ها نبایست در زیر سن بلوغ و براى کودکان و نوجوانان انجام شود ، زیرا در این سنین بدلیل رویش دندان ها ، موقعیت لبه لثه نسبت به کامپوزیت تغییر کرده و بمرور ظاهر نامناسبى ایجاد مى شود.

البته در مواردى که به علل مختلف مثل نقص ژنتیکى و یا بدشکلى مادرزادى دندان ناچار به انجام این درمان باشیم بایست به بیمار یادآورى کرد که احتمال نیاز به روتوش و تعمیر در آینده وجود دارد.

چرا قیمت کامپوزیت دندان در کلینیک های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟

قیمت کامپوزیت دندانه با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک ، نوع کامپوزیت مورد استفاده ، کیفیت درمان ، دقت در جزییات شکل و فرم دندانها ، شفافیت و زیبایى کامپوزیت ونییر ، امکانات و تجهیزات مورد استفاده ، رنج قیمتی وجود دارد و مى بایست توجه داشت که درمان ونیر ، درمانى بسیار حساس و دقیق و نیازمند هنر دست دندانپزشک و تجربه و دانش او است.

به عبارت دیگر ونیر کامپوزیت دندان همانند یک کار هنرى است و تمام مراحل ساخت آن با دست و مستقیما روى دندان توسط دندانپزشک انجام مى شود و مسلما کیفیت درمان و زیبایى آن به دقت در جزییات ، هنر دست ، وقت و زمان گذاشته شده براى درمان و تجربه و تخصص دندانپزشک دارد و اینطور نیست که درمان ونیر در همه کلینیک ها با کیفیت یکسان و الزاما قیمت مشابه باشد.

لذا بایست در انتخاب دندانپزشک به منظور درمان کامپوزیت ، دندان نهایت دقت را داشت و بعد از تحقیق فراوان اقدام به اینکار کرد و بایست در برابر وعده هاى اغواگرانه بعضى در ساده و کم هزینه جلوه دادن درمان به دیده تردید نگریست.

 

Venier Composite

آیا می توان از درمان کامپوزیت ونیر به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

در صورتی که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فک به حد نهایی خود رسیده باشد می توان طرح درمان کامپوزیت ونیر را مد نظر داشت.

به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی و ایجاد عوارض جانبی روی دندان ها مانند تحلیل ریشه و ایجاد پوسیدگی و همچنین گاهاً برگشت دوباره مشکل نامرتبی قبلی دندان ها پس از پایان ارتودنسی ،ونیر کامپوزیت می تواند به عنوان یک جایگزین درمانی خوب برای بیماران با مشکل نامرتبی خفیف در نظرگرفته شود.

 

جایگزین درمان ارتودنسی:

لذا روش کامپوزیت ونیر را مى توان براى اصلاح موارد نامرتبى خفیف استفاده کرد و اگر شدت نامرتبى دندان زیاد باشد مى بایست از درمان ارتودنسى و یا درمان ترکیبى ارتودنسى – ونیر استفاده کرد.

 

عوارض کامپوزیت ونیر:

شایع ترین عوارض کامپوزیت ونیر دندان به شرح زیر است:

 

 

Venier Composite

شکستن دندان های ونیر شده:

به منظور دوام و پایداری بیشتر دندان هایی که تحت درمان ونیر کامپوزیت قرار گرفته اند توصیه می شود فرد از مصرف زیاد غذاهای سخت و خشک تا حد امکان خوددارى کند. مثلا عادت تخمه شکستن و یا ناخن جویدن مى بایست ترک شود و یا فرد مراقب هسته میوه ها باشد که در حین جویدن روى دندان ها فشار زیادى وارد نیاید و البته بایست توجه داشت که چنانچه دندان ونیر شده دچار شکستگی و یا آسیب شود به راحتی قابل ترمیم است.

 

بروز حساسیت دمایی پس از کامپوزیت ونیر دندان:

در ابتداى درمان ممکن است دندان ها اندکى در مقابل تغییرات دمایی شدید حساس شوند که البته گذرا بوده و بعد از مدت کوتاهى حساسیت کاملا از بین مى رود و لازم است در ابتدا بیمار مراقبت های لازم را انجام داده و از مصرف مواد بسیار سرد یا گرم خودداری کند.

 

عوارض کامپوزیت ونیر:

تغییر رنگ دندان کامپوزیت ونیر شده:

اگر فرد پس از درمان کامپوزیت ونیر در مصرف نوشیدنی های رنگ دار و دخانیات ، سیگار ، قلیان و . . . افراط کند و یا عاداتی همچون مصرف زیاد چای یا قهوه را داشته باشد ، ممکن است بخش هایی از لبه دندان تغییر رنگ داده و زیبایی خود را از دست بدهند.

هر چقدر فرد در مصرف این مواد بیشتر زیاده روی داشته باشد ، تغییر رنگ دندان نیز بیشتر است ولى در صورت بهداشت مناسب و مراقبت ، تغییر رنگ ونیر کامپوزیت مشابه دندان طبیعى است و هر زمان لازم باشد مى توان کامپوزیت دندان را پالیش و پرداخت کرد تا رنگ اولیه خود را حفظ کند.

Venier Composite

کامپوزیت ونیر در چند جلسه انجام می شود؟

از آنجا که درمان کامپوزیت ونیر یک درمان مستقیم است تمامى مراحل آن در مطب و توسط دندانپزشک انجام مى شود و نیاز به قالب گیرى و لابراتوار ندارد ، لذا در یک جلسه قابل انجام است.

حتى در درمان هاى اصلاح طرح لبخند که تمامى دندان ها ( ٨ الى ١٠دندان که در حین لبخند دیده مى شود) تحت درمان قرار مى گیرد نیز مى توان با روش ونیر کامپوزیت در یک جلسه آن ها را اصلاح کرد.

مدت زمانى که اصلاح طرح لبخند یک جلسه اى لازم دارد در حدود ۶ ساعت است. البته درمان براى بیمار بسیار راحت و حتى بدون نیاز به بى حسى است و در طول درمان هر زمان بیمار نیاز داشته باشد ، مى تواند استراحت نماید.

کامپوزیت ونیر در چند جلسه انجام می شود؟

براى افرادى که گرفتارى شغلى زیاد دارند مى توان با هماهنگى قبلى ، این درمان را در خارج از ساعات ادارى و حتى در روزهاى تعطیل انجام داد.

 

 

Venier Composite

انتخاب رنگ در کامپوزیت ونیر دندان:

انتخاب رنگ در کامپوزیت ونیر دندان چگونه است؟

کامپوزیت هاى دندان داراى طیف وسیعى از رنگ ها هستند و انتخاب رنگ بر اساس فاکتور هایى مثل جنسیت ، سن ، رنگ چهره و سلیقه بیمار صورت مى گیرد.

 

لازم است پیش از اقدام به کامپوزیت ونیر دندان به رنگ مورد انتظارتان توجه کرده و خواسته خود را از رنگ دندان با دندانپزشک در میان بگذارید.

برخی افراد خواهان سفیدی بیش از حد بوده و برخی دیگر از جلب توجه زیاد گریزانند.

پس نکته مهم در رابطه با کامپوزیت ونیر دندان ها درجه سفید بودن و رنگ مورد نظر شماست.

در جلسه مشاوره ای که برگزار می شود می توانید به طور کامل از نتایج رنگ کامپوزیت ونیر آگاه شده و خواسته ها و سلایق خود را در این امر عنوان کنید. در این صورت خواهید دید که زیبایی به دست آمده از نتایج ونییر کاملا مطابق خواست شما خواهد بود.

همچنین نظر دندان پزشک نیز می تواند شما را در این انتخاب یاری نماید. گاه تجارب دندان پزشکتان شما را از تصمیم گیری های اشتباه بازداشته و وی می تواند با ارائه پیشنهاداتی ، زیبایی و جذابیت چهره شما را به میزان زیادی بالا ببرد.

 

بروز مشکل برای دندان کامپوزیت ونیر:

درصورت بروز مشکل برای دندان ونیر کامپوزیت شده چه کار می توان کرد؟

در صورت بروز پوسیدگى و نیاز به پرکردن یا هر درمان دندانپزشکى دیگر براى دندانى که ونیر شده است می توان از سطح پشتی دندان دسترسی داشت و دندان را ترمیم و یا درمان کرد و نیازی نیست که کامپوزیت ونیر از سطح دندان برداشته شود و یا به آن آسیب برسد و در صورت بروز مشکل برای خود کامپازیت ونیر مثل شکستگی و یا لب پریدگی ، کامپوزیت ونیر را می توان ترمیم کرد و نیازی به تعویض آن نیست.

در واقع ونیر کامپوزیت درمانى بسیار محافظه کارانه و بدون تراش و یا حداقل تراش ممکن است و لذا اگر کار درست و اصولى انجام شود هیچ عارضه و مشکلى براى دندان پیش نخواهد آمد ولى اگر کار غلط و نامناسب انجام شود ممکن است عوارض متعددى مثل پوسیدگى دندان ، تغییر رنگ دندان و مشکلات لثه اى ایجاد کند که در این موارد لازم است کامپوزیت را از روى دندان برداشت.

 

Venier Composite

 

 

 

مقدار تراش دندان ها در کامپوزیت ونیر:

مقدار تراش دندان ها در کامپوزیت ونیر بسیار جزیى است و در بعضى شرایط بدون نیاز به تراش دندان ها مى توان ونیر کامپوزیت را انجام داد.

در واقع در مواردى که دندان ها عقب و جلو هستند به منظور اصلاح نامرتبى خفیف دندانى شاید لازم باشد که مقدارى از سطح دندان بیرون زده برداشته شود ولى در مجموع روش ونیر بسیار محافظه کارانه و بدون تراش و یا با حداقل تراش ممکن است.

از آنجا که در روش ونیر کامپوزیت ، مقدار تراش بسیار کم است معمولا در این روش نیازى به بى حسى نمى باشد.

طول عمر ونیر کامپوزیت چقدر است؟

ماندگاری ونیرها مانند دندان های طبیعی به مواردی مثل بهداشت بیمار ، عادات غلطی از جمله ناخن جویدن و دندان قروچه و رژیم غذایی و جنس دندان ها بستگی دارد ولی می توان گفت که اگر کار دقیق و درست انجام شود و کامپوزیت ونیر به درستی با دندان زیرین باند شود و بیمار نیز نگهداری و مراقبت های لازم را داشته باشد، جزء یکی از با دوام ترین درمان های دندانپزشکی محسوب می شود.

در واقع نمى توان زمان خاصى را براى الزام به برداشتن کامپوزیت دندان و تکرار درمان در نظر گرفت و تا موقعى که مشکلى براى کامپوزیت دندان پیش نیاید نیاز به تعمیر و یا تعویض ندارد. به عبارت دیگر درمان کامپوزیت ونیر یک درمان دائمى محسوب مى شود که دوام و ماندگارى آن به کیفیت درمان و مراقبت هاى بیمار بستگى دارد و فقط بهتر آن است که بیمار جهت معاینات دوره اى دندانپزشکى سالیانه به دندانپزشک خود براى چک آپ مراجعه نماید.

 

Venier Composite

روش و مراحل درمان کامپوزیت ونیر چگونه است؟

کامپوزیت ونیر یک ماده خمیری شکل است و در روش درمان کامپوزیت ونیر ، بعد از تمیز کردن سطح بیرونی دندان ، ماده خمیرى کامپوزیت به صورت لا به لایه روی سطح خارجی دندان توسط قلم مخصوص و یا برس قرار داده شده و فرم داده می شود و سپس توسط دستگاه لایت کیور چسبانده و سخت می شود و بدین ترتیب ، به صورت یک لایه نازک روی سطح بیرونی دندان قرار می گیرد تا شکل دندان ، فرم و رنگ دندان را اصلاح کند.

روش و مراحل درمان کامپوزیت ونیردر انتهاى کار لایه نازک کامپوزیت روى سطح دندان پالیش و صیقلى مى شود. از آن جا که لایه کامپوزیت ونیر بسیار نازک است ، لذا براى جبران ضخامت آن لزومى به تراش دندان نیست و در روش کامپوزیت ونیر دندان ها تراش داده نمى شوند مگر براى اصلاح نامرتبى دندان و یا کوچک تر کردن سایز دندان در اصلاح طرح لبخند ، درمان تمامى دندان هاى مورد نظر در یک جلسه قابل انجام است زیرا تمام مراحل درمان کامپوزیت ونیر در مطب انجام مى شود.

با توضیحات داده شده مشخص است که این درمان کاملا وابسته به هنر و دقت و تجربه دندانپزشک است زیرا تمامى مراحل ساخت و فرم دادن کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک و با هنر دست صورت مى گیرد.

 

Venier Composite

 

 

سوالات رایج در خصوص درمان کامپوزیت ونیر دندان که ممکن است برای شما نیز پیش آید.

 

١- آیا کامپوزیت ونییر باعث بوی بد دهان می شود؟

خیر . در صورتی که بهداشت دهان رعایت بشود و دندانپزشک در انجام درمان ونیر کامپوزیت مهارت لازم را داشته باشد ، جای نگرانی در این مورد نیست.

البته اگر درمان با کیفیت پایین انجام شود و در صورت وجود درز و فاصله بین پوسته ونییر و دندان ، احتمال ایجاد بوى نامطبوع دهان است که در این حالت بایست کامپوزیت دندان تعویض شود.

٢- آیا روى دندان روکش شده مى توان کامپوزیت ونییر انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت روکش ایده ال است و صرفا به منظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندان هاى ونیر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان روکش دندان را ونیر کرد اما اگر روکش مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونیر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش را تعویض و از روکش تمام سرامیک براى آن دندان استفاده کرد.

 

٣- آیا روى دندان ایمپلنت شده مى توان کامپوزیت ونیر انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت ایمپلنت ایده آل است و صرفا به منظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندان هاى ونیر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان ایمپلنت شده را ونییر کرد اما اگر ایمپلنت مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونیر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش ایمپلنت را تعویض کرد.

 

 

۵- آیا در دوران بارداری می شود دندان ها را کامپوزیت ونیر کرد؟

در دوران بارداری معمولا هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی ، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی می باشد ، بنابراین اگر بیمار نیازمند درمان اوژانسى نباشد بهتر است اینکار بعد از باردارى انجام شود اما در شرایط خاص که لازم باشد امکان ونیر دندان در دوره باردارى ( و ترجیحا سه ماهه دوم باردارى ) وجود دارد و درمان کامپوزیت ونییر ضررى براى مادر و جنین ندارد.

 

 

Venier Composite

 

تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت دندان چیست؟

لمینت پس از تراش دندان و قالب گیری توسط لابراتوار ساخته می شود، فرم نهایی توسط دندانپزشک داده می شود و پروسه درمان آن حدود دو الی سه جلسه زمان می برد ولى ون یر کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد.

معمولا زمانی که نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندان ها و طرح لبخند داریم و یا دندان ها داراى مشکلات بیشترى مثل خرابى و پوسیدگى هستند لمینت ها بیشتر جوابگو هستند ولى در مواردى که مشکلات دندانى کمتر هستند و بیشتر هدف اصلاح زیبایى با روشى بسیار محافظه کارانه و با حداقل دستکارى دندان باشد معمولا طرح درمان کامپوزیت ونیر مورد توجه قرار مى گیرد.

 

Venier Composite

آیا روى دندان روکش شده مى توان کامپوزیت ونیر انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت روکش ایده ال است و صرفا به منظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندان هاى ونییر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان روکش شده را ونیر کرد اما اگر روکش مشکل داشته باشد نمى توان انرا با ونیر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش را تعویض و از روکش تمام سرامیک براى آن دندان استفاده کرد.

 

دکتر فولادگر دندانپزشک زیبایی

ارتودنسی در تهران – لمینت زیبایى

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *