کاشت دندان بدون ایمپلنت

کاشت دندان بدون ایمپلنت

کاشت دندان بدون ایمپلت : امروزه کاشت ایمپلنت درناحیه بی دندانی علاوه بر بخشیدن زیبایی به ناحیه دهان و صورت ممکن است با گذر زمان مشکلاتی را برای در یافت کنندگان این خدمات به بار آورد .

امروزه پیشرفت تکنولوژی در ارائه خدمات دندانپزشکی شرایط ویژه ای را برای بهبود خدمات رسانی به بیماران این حوزه را فراهم آورده است .

کاشت دندان بدون ایمپلنت ،  یکی از جدید ترین شیوه های  ترمیم و بهبود نواحی بی دندانی می باشد که به تازگی رواج پیدا کرده است .

درواقع این روش  برای دندان های خلفی که تاج آن ها به دلایل خاص آسب دیده  و از بین رفته است و ملزم به کشیدن هستند انجام  می گیرد .

 

 

 

Implant toothless implantation

 

 

 

 

در این روش دندان آسیب دیده کشیده می شود و ریشه و تاج مناسب ان به روش های سه بعدی در لابراتوار مخصوص شبیه سازی شده و با مواد زیرکونیا و یا سرامیکی انگلیسی ساخته می شود.

درواقع طرح سه بعدی دندان به وسیله اطلاعات به دست آمده از دندان معیوب  آماده شده و با مواد عنوان شده ساخته خواهد شد که مشخصاتی عینا شبیه به دندان واقعی خواهد داشت و در مدتی کمتر از ۱۰ روز در ناحیه بی دندانی و در محل ریشه قرار خواهد گرفت .

بلافاصله پس از جایگذاری دندان لثه اطراف ان را به وسیله بخیه در جای خود محکم خواهند کرد و رشد لثه و تغییرات استخوان به مرور زمان موجب افزایش استحکام دندان خواهد شد.

این روش به صورت صد در صد برای تمامی دندان ها اعمال نمی شود . استفاده از این روش مستلزم داشتن شرایط خاص این نوع درمان است که به وسیله پزشک متخصص تشخیص داده خواهد شد.

پس از کشیدن هر دندان بین یک تا دوهفته به طول می انجامد که لثه و استخوان بازسازی شود و این فرصت مناسبی خواهد بود برای جایگذاری دندان جدید در محل دندان کشیده شده است.

 

Implant toothless implantation

 

 

تفاوت هایی که کاشت دندان بدون ایمپلنت با کاشت ایمپلنت می تواند داشته باشد این است که در روش کاشت دندان بدون ایمپلنت از جراحی استفاده نمی شود و عوارض ناشی از جراحی برای افراد به بار نخواهد آمد.

 مزیت دوم روش کاشت دندان بدون ایمپلنت این است که پس از یک هفته تا ۱۰ روز  از زمان کشیدن دندان، بیمار دارای دندان می شود و این درحالی است که طول درمان در روش ایمپلنت بیش از سه ماه خواهد بود.

منظور جراحی ایمپلنتی است که ایمپلنت بدون خونریزی و ایمپلنت بدون جراحی و بدون برش لثه و بخیه کردن لثه انجام می ‌گیرد و از آنجا که بعد از کشیدن دندان استخوان تحلیل پیدا می‌کند، بنابراین در اکثر مواقع با کمبود استخوان مواجه هستیم و بدون دید مستقیم استخوان امکان جایگذاری ایمپلنت از نظر عملی امکان‌ پذیر نیست. جراحی flapless تنها در مواردی که میزان استخوان کافی باشد، با استفاده از surgical guide که به کمک رادیوگرافی CBCT استخوان ساخته شده، امکان ‌پذیر است و جراحی ایمپلنت بدون خونریزی و بدون درد نامیده می‌شود.

 

 

 

Implant toothless implantation

 

 

 

 

 

 

روش پانچ (بدون نیاز به جراحی):

اگر بیمار دارای بافت نرم (لثه) و بافت سخت (استخوان) خوبی باشد، می ‌توان ایمپلنت بدون خونریزی و به روش گسترده و با روشی ساده و با کمترین اندازه درد و خونریزی برای بیمار انجام داد.

از آنجایی که در این روش خون رسانی بافت پیرامون ایمپلنت کمتر دچار خدشه می‌ شود، جوش خوردگی با استخوان زودتر رخ داده و زمان درمان کاهش می‌یابد.

در ایمپلنت بدون خونریزی به جای اینکه لثه شکافته شود و درمعرض دید کامل قرار بگیرد، جراحان ماهر محل قرار دادن ایمپلنت را به‌راحتی حس می‌کنند و حتی تراکم استخوان را هم کاملا در این اسکن‌ها می ‌توانند مشاهده کنند.

 

 

 

 

Implant toothless implantation

روش لیزر:

امروزه لیزر در همه زمینه‌ها کاربرد دارد یکی از مهم ‌ترین کاربردهای لیزر در جراحی‌های حساس ازجمله ایمپلنت بدون خونریزی است.

ایمپلنت دنیای بسیار گسترده‌ای را پیش روی دندانپزشکان قرار داد ولی چون همراه با جراحی بود و اینکه در صورت هر‌گونه عفونت امکان ناموفق بودن عمل و پس زدن پایه تیتانیومی ایمپلنت وجود داشت، نیاز به روش جدید و کامل‌ تری در کنار کاشت ایمپلنت احساس می‌شد.

لیزر، انقلابی در دنیای دندانپزشکی ایجاد کرد. استفاده از لیزر جراحی، برای کمک به جای‌گذاری ایمپلنت و مرحله دوم، بهبود فرم ‌دهی بافت نرم توصیه می‌شود. به‌علاوه استفاده از لیزر برای کمک به ضدعفونی سطوح ایمپلنتی پیشنهاد می‌شود. در‌نتیجه لیزر یکی از تکنیک‌های درمانی جدید در دندانپزشکی است که باعث کاهش زمان درد و ایمپلنت بدون خونریزی می‌شود.

در جراحی ایمپلنت یا کاشت دندان هم مثل سایر جراحی‌های دهان سرعت ترمیم و خاصیت ضدالتهابی و ضددردی لیزر کمک شایانی به مشکلات پس از ایمپلنت می ‌کند. جالب توجه این است کسانی که با لیزر ایمپلنت انجام دهند دیگر هرگز با روش‌های معمولی انجام نخواهند داد.

 

Implant toothless implantation

 

 

 

شرایط محل قرار دادن ایمپلنت بدون خونریزی:

 • مناسب بودن استخوان
 • ارتفاع مناسب
 • ضخامت مناسب
 • تراکم استخوان

 

این کار برای جراحان بسیار دشوار خواهد بود اما برای بیمار ویژگی‌ها و مزایایی دارد:

۱- کاهش زمان کاشت دندان

۲- کاهش درد بعد از کاشت دندان

۳- کاهش تورم بعد از کاشت دندان

۴- بهترین روش برای بیماران دیابتی

۵- بهترین روش برای بیمارانی که عرض استخوان بسیار کمی دارند و به آنها جراحی‌های وسیع پیوند استخوان پیشنهاد شده است.

۶- بهترین روش برای بیمارانی که ارتفاع استخوان کمی دارند و به آنها جراحی‌های پیشرفته جابه‌جایی عصب پیشنهاد شده است.

۷- بهترین روش برای کسانی که نیاز به روکش فوری دارند.

۸- بهترین روش برای کسانی که ترس از جراحی کاشت دندان دارند.

۹- جلوگیری از تحلیل استخوان بعد از کاشت دندان

۱۰- کاهش خونریزی بعد از کاشت دندان

۱۱- استفاده از غذای طبیعی بلافاصله بعد از کاشت دندان

۱۲‌- انجام کارهای عادی روزمره بلافاصله بعد از کاشت دندان

۱۳‌-  حفظ لثه بین‌ دندانی و درنتیجه ایجاد زیبایی در دندان‌های جلو و جلوگیری از گیر غذایی در دندان‌های عقب

 

 

Implant toothless implantation

روش‌های مراقبت و نگهداری پس از انجام ایمپلنت بدون خونریزی:

 • استفاده از دهان‌ شویه کلرهگزیدین سه بار در روز از روز بعد از کاشت ایمپلنت دندان به مدت ۵ روز (روش استفاده: بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و پس ‌از آن به ‌اندازه یک درب دهان ‌شویه بدون رقیق کردن به مدت یک دقیقه در دهان بچرخانید و تا یک ساعت پس ‌از آن دهانتان را آب نزنید و غذایی میل نکنید.
 • درصورتی ‌که داروی آنتی‌بیوتیک برای شما تجویز شده در اولین فرصت استفاده کرده و طبق دستور ادامه دهید.
 • استفاده از مسکن تا دو روز اول بعد از کاشت ایمپلنت دندان جهت کاهش درد توصیه می‌شود.
 • از تف کردن پرهیز کنید و در هر صورت آب دهان را ببلعید.
 • دو ساعت بعد از جراحی غذا خوردن مانعی ندارد، اما سعی کنید به مدت ۴۸ساعت غذای سرد و رقیق میل کنید. بعد از این مدت خوردن غذاهای گرم هیچ‌گونه مانعی نداشته اما به مدت یک هفته از خوردن غذاهای جویدنی پرهیز کنید.
 • از مکیدن و استفاده کردن نی برای خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • از کشیدن سیگار حداقل به مدت ۵روز خودداری کنید.
 • مراقبت ایمپلنت به همراه پیوند استخوان‌: بهتر است روز اول جراحی تا قبل از خواب با فواصل زمانی ۱۵دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنید و پس ‌فردای روز جراحی نیز کمپرس گرم هر ۱۵دقیقه تجویز می‌شود.
 • مراقبت ایمپلنت از نظر مسواک زدن: در روز جراحی ایمپلنت نواحی دیگر دهان مسواک زده شود و ناحیه ایمپلنت شده تا سه روز فقط با دهان ‌شویه تمیز شود. از روز سوم یا از مسواک اسفنجی استفاده شود یا با پنبه آغشته به کلرهگزیدین آرام محل کاشت ایمپلنت را تمیز کنید، چون تمیز بودن لثه دور ایمپلنت تاثیر بسیار زیادی در کاهش درد و سرعت ترمیم لثه دارد.
 • تورم در هفته اول طبیعی بوده. همچنین درد و تب مختصر نیز بعد از جراحی معمولا وجود خواهد داشت. درصورتی‌ که شرایطی غیر از مسائل فوق وجود داشت، بیمار نیازمند مراجعه یا تماس با مطب است

 

ارتودنسی در تهران – لمینت زیبایى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *