پروتز سینه و شیردهی

پروتز سینه و شیردهی

پروتز سینه و شیردهی :معمولا سوال رایجی که همیشه توسط کاندیداهای پروتز سینه پرسیده می شود این است که آیا پروتز سینه بر شیردهی تاثیر می گذارد یا نه؟

پروتز سینه و شیردهی

درجواب باید گفت پروتز سینه روی شیردهی تاثیر نمی گذارد چون هنگام جراحی  پروتز سینه را پشت نسج سینه و یا حتی پشت عضله پستان جای می دهند  و هیچ گونه ارتباطی با مجاری شیری ندارد. اما اگر فرد همراه با پروتز سینه عمل های دیگری مثل لیفت سینه هم انجام دهد ودر مجاری شیری دستکاری ایجاد شود  ، امکان دارد در فرد ۳۰ تا ۴۰ درصد افت شیردهی اتفاق بیفتد.بنابراین این امکان وجود دارد که پروتز سینه و شیردهی با یکدیگر اختلال داشته باشند.

ارتباط پروتز سینه و شیردهی

د رحالت کلی، پروتز سینه به تنهایی بر روند شیردهی  تاثیر نمی گذارد. گاهی دیده می شود که بافت سینه بسیار کوچک است و نیاز دارد تا اندیکاسیون پروتز سینه  بر روی آن انجام شود .همین کوچک بودن بافت سینه باعث کم بودن شیر مادر است و چه قبل پروتز چه بعد پروتز شیر مادر کم خواهد بود و ربطی به عمل پروتز سینه ندارد.

پروتز سینه و شیردهی و بارداری

عمل پروتز سینه هیچ خطری برای بارداری ندارد اما چون در دوران بارداری تغییرات هورمونی اتفاق می افتد ،سبب تغییراتی در اندازه و شکل سینه ها می شود و این تغییرات تا زمان پس از بازداری نیز ادامه دارد چرا که ترشح شیر تا آن زمان ادامه دارد.بنابراین توصیه می شود افرادی که قصد انجام عمل پروتز سینه دارند آن را بعد دوران بارداری و شیردهی انجام دهند.

پروتز سینه و شیر دادن

افتادگی پوست سینه پس از دوران بارداری

پس از دوره حاملگی پوست سینه افتاده و کشیده می شود که امری کاملا طبیعی است، اما در افرادی که پروتز سینه انجام داده اند  امکان دارد این افتادگی بدلیل وزن پروتز بیشتر باشد و پستان ها تا حدی نزول کنند.

اگر پس از حاملگی و شیردهی ، ظاهر سینه هایتان بد شد ،می توانید  با یک عمل جراحی لیفت سینه، یا ترکیبی از جراحی لیفت و پروتز، سینه هایتان را مثل قبل حاملگی خوش فرم کنید .

برخی افراد که قصد انجام عمل پروتز سینه دارند تصور می کنند که اگر جراحی پروتز سینه انجام دهند ، چون در سینه هایشان پروتز گذاشته می شود دیگر قادر نخواهند بود شیر دهی داشته باشند که این تصور غلطی می باشد ،چون با اینکه در سینه پروتز جا گذاشته می شود  اما  بافت طبیعی و مجرای شیردهی در محل خودشان باقی می مانند  و امکان شیر دهی بعد از انجام این جراحی وجود خواهد داشت .

در عمل پروتز سینه برش دور هاله سینه، زیر سینه  ویا زیر بغل ایجاد می کنند  که اگر برش را در دور هاله سینه ایجاد کنند ، ممکن است چند مجرای شیری قطع شود که  بر میزان شیر دهی تاثیر خواهد گذاشت.

بهترین محل قرار گیری پروتز سینه

 

محل قرار گیری پروتز سینه به عوامل مختلفی همچون تشخیص پزشک ، فرم سینه و هدف متقاضی عمل زیبایی سینه بستگی دارد  ،اما برای مادران شیرده قرار دادن  پروتز سینه در عضلات سینه ، بهترین گزینه می باشد.

بهترین محل قرار گیری پروتز سینه

 

مشکلات اساسی جراحی بزرگ سازی سینه (ایمپلنت سینه)

اگر در داخل سینه ایمپلنت‌های سیلیکونی یا سالین قرار گرفته باشد، امکان دارد حساسیت نوک سینه‌ها کمتر یا بیشتر از حالت عادی شود.
هنگامی که خانمی زایمان می ‌کند و شیر داخل سینه‌هایش می‌آید، گاهی ممکن است تورم سینه‌ها بیش از اندازه و حتی اغراق آمیز شود. همچنین احتمال می زود دچار مشکل بیماری ورم سینه (mastitis)، همراه با درد و تب و لرز شدید شود.

تاثیر محل برش سینه در شیردهی

اینکه مادری که پروتز سینه انجام داده بتواند به نوزاد شیر دهد یا نه ،به روش جراحی‌ پروتز نیز بستگی دارد؛ اما بیشتر روش ها را به گونه‌ ای انجام می دهند که با شیردهی زنان سازگار باشد. برش‌هایی که هنگام عمل پروتز سینه در قسمت زیر سینه و زیر بغل زده می شود ، مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر برش «لبخند» مانند در اطراف هاله نوک سینه انجام شود احتمال بروز مشکل در دوران بارداری بیشتر می شود.

حالا که درباره‌ی روشهای برش سینه هنگام پروتز اطلاعاتی کسب کرد‌ید می‌توانید قبل ازعمل از دکترتان  در مورد محل ایجاد برش سوال کنید ، اگر برش در زیر سینه و روی چین افقی سینه انجام شود، دارای حالت تهاجمی کمتری است و آسیب کمتری به سینه وارد می شود و مادر می تواند پس از عمل به طور کامل  شیردهی انجام دهد و به علاوه اسکاری که در بعضی افراد در اثر جراحی به وجود می‌آید در این روش برش، کمتر دیده می شود.

محل برش پروتز سینه

راه حل

فردی که عمل پروتز سینه انجام داده تا زمانی که اقدام به شیردهی نوزادش نکند، نمی تواند بفهمد که آیا بافت و سلولهای شیرساز پستانش چگونه با عمل جراحی پروتز سینه، تحت تاثیر قرار گرفته است یا نه. البته اگر بعد از گذشت مدتی هنوز هم در نوک سینه‌هایش حس دارد شانس بیشتری برای شیردهی کامل به نوزادش خواهد داشت.

اگرمادر با میزان شیری دارد  نمی تواند همه  نیاز نوزادتان را فراهم کند، باید از شیر خشک یا شیر فردی دیگر برای تکمیل تغذیه و تأمین نیاز کودک استفاده کند.

حتما باید پزشک نوزاد از جراحی سینه مادر آگاه شود تا بتواند به طور کامل مراقب روند افزایش وزن نوزاد باشد تا اطمینان حاصل شود  که به اندازه کافی به نوزاد غذا می رسد.

اگر جراحی سینه  به دلیل رشد نکردن سینه (هیپوپلازی سینه) بوده باشد، امکان دارد مادر مشکلاتی در تأمین شیر به میزان کافی به نوزاد داشته باشد،بنابراین مادر باید پس از هر بار شیردهی از شیردوش استفاده کند تا تولید شیر را در سینه هایش تحریک کند.

شیردهی پس از پروتز سینه

بنابراین اگر هم اکنون به جراحی ایمپلنت (بزرگ سازی سینه) فکر می‌کنید و قصد دارید به نوزادتان هم شیر بدهید، توصیه می شود جراحی را تا زمانی که آخرین نوزادتان را از شیر گرفتید، به تعویق بیندازید .چون سینه ها در زمان بارداری و شیردهی تغییر می‌کنند و این تغییر ممکن است زیاد و غیر قابل بازگشت باشد.

از دیگر سوالاتی که درمورد عوارض پروتز سینه بر روی شیر دهی مطرح می شود این است که آیا امکان  دارد مواد پروتزی به داخل شیر مادر نفوذ کنند و وارد بدن نوزاد شوند. پاسخ منفی است. چون طبق تحقیقات انجام شده ، در شیر بانوانی که پروتز سینه انجام داده اند ، هیچ ماده مضری دیده نشده  و تفاوتی بین شیراین مادران با مادران دیگر وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *