انواع پروتز سینه

انواع پروتز سینه

انواع پروتز سینه برای بزرگ کردن سینه وجود دارد و در هیچ دورانی به اندازه امروز برای بزرگ کردن سینه گزینه وجود نداشت.

انواع پروتز سینه

انواع پروتز سینه وجود دارد که  بر اساس جنس و مواد پرکننده، اندازه، شکل و میزان برجستگی و سطح آن طراحی صورت گرفته است  که انتخاب هر کدام از انواع پروتز سینه بر اساس نظر جراح  و خواسته و نیاز بیمار صورت می گیرد.

انواع پروتز سینه از نظر ماده پرکننده

انواع پروتز سینه ازنظر ماده پرکننده پروتز به دو نوع اصلی تقسیم می شود:

۱-پروتزهای سالینی (آب نمکی)

انواع پروتز سینه سالینی دارای جدار سیلیکونی غیرقابل نفوذ می باشد. ازآب و نمک استریل پر شده است و اگر پوسته‌ اش دچار پارگی شود، پروتز سینه خالی می شود  و مایع موجود در آن‌ جذب بدن شده و به ‌وسیله بدن حل می‌شود.

انواع پروتز سینه سالینی نسبت به پروتز سیلیکونی، سفت ‌تر بوده و استفاد از آن ، از طرف اداره  دارو  و غذای آمریکا برای زنان ۱۸ سال و بالاتر مورد تایید می باشد.

پروتز سینه آب نمکی

۲-پروتزهای سیلیکونی

انواع پروتز سینه سیلیکونی از ژل سیلیکون پر شده‌ است  و انواع مختلف  ژل سیلیکون با درجات تراکم و چسبندگی متفاوت در آن استفاده شده است.

انواع پروتز سینه سیلیکونی، وقتی لمس می شود شباهت بیشتری  به بافت طبیعی پستان دارد. در صورت پاره شدن پوسته پروتز سیلیکونی ، ژل داخل آن یا داخل پوسته پروتز سینه باقی می ماند و یا از آن خارج می شود  و به فضایی که پروتز در آن قرار گرفته است وارد می شود.

پروتز سینه سیلیکونی

چون مواد داخل پروتز سیلیکونی در صورت پاره شدن خالی نمی شود،بنابراین تشخیص پارگی آن دشوار است.بنابراین در صورتی که پروتز سینه شما از نوع سیلیکونی است باید جراح پلاستیک در فواصل زمانی منظم شما را ویزیت کند تا مطمئن شود که آسیب ندیده است.همچنین انجام  یک سونوگرافی یا  MRIدرکنار معاینه می تواند در تشخیص پارگی پروتز بسیار کمک کننده باشد.

استفاده از پروتز سیلیکونی از طرف اداره غذا و داروی آمریکا برای زنان ۲۲ سال و بالاتر مورد تایید است.

انواع پروتز سینه از نظر شکل

انواع پروتز سینه را ازنظر شکل ،در شکل های گرد و قطره اشکی (آناتومیک) تولید می‌ کنند  ولی نام‌ گذاری‌های دیگری هم برای آنها وجود دارد که عبارتند از:

نوع پروتز سینه

۱پروتزهای سینه با شکل ثابت (Gummy bear /Form stable):

انواع پروتز سینه با شکل ثابت  مخصوصا در خارج از محبوبیت بالایی برخوردار است. به این دلیل به آن ها پروتزهای با شکل ثابت می گویند که حتی در صورت پاره شدن هم شکل خود را حفظ می کنند.

در انواع پروتز سینه سیلیکونی ،تراکم ژل سیلیکون معمولاً بیشتر می باشد .به همین دلیل هم نسبت به پروتزهای قدیمی سفت‌ تر میباشند و احتمال پارگی و آسیب کمتری دارند. این نوع پروتز سینه در بدن شکل دار بوده و گرد نیست و بیشترین برجستگی آن در قسمت پایینی است و در قسمت بالاتر ،ضخامت و برجستگی کمتری دارد.به همین دلیل در جاگذاری این نوع پروتز باید نهایت دقت و مهارت به کار گرفته شود چرا که در صورت چرخش آن بدشکلی غیرمعمولی در ظاهر سینه ایجاد می شود.همچنینن برای جاگذاری این پروتزها نسبت به پروتز های آب نمکی یا سیلیکونی قدیمی برش بیشتری نیاز است.

انتخاب پروتز سینه

 

۲پروتزهای سینه با شکل گرد (Round):

 

در انواع پروتز سینه با شکل گرد نسبت به انواع پروتز سینه با شکل ثابت ، سینه توپرتری ایجاد می کنند.

انواع مختلفی از آن‌ها برای به دست آوردن برآمدگی و برجستگی بیشتر با پروتز سینه وجود دارد.

انواع پروتز سینه با شکل گرد ازنظر میزان برجستگی شامل سه دسته هستند:

  1. با برجستگی کم Low profile
  2. با برجستگی زیاد high Profile
  3. با برجستگی خیلی زیاد Ultra high profile

ازا آنجایی که این پروتزها سایز و شکل یکسانی در همه جهات دارند ،بنابراین چرخش آن ها در محل قرارگیریشان بدشکلی و نگرانی ایجاد نمی کند.و جاگذاری آن ها درون سینه نسبت به پروتز های قطره اشکی یا با شکل ثابت راحت تر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *